ziel szk„(…) bycie człowiekiem jest jak chodzenie po górach, w których zdarzają się trudne wspinaczki” pisał papież Benedykt XVI i właśnie te słowa były drogowskazem dla uczniów klas 3-7 Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Pawła II w Mielcu, którzy pod opieką nauczycieli przebywali w dniach 26.05-30.05,2023 na Zielonej Szkole w miejscowości Murzasichle uważanej jest za najbardziej malowniczą na Podhalu. Głównym celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych Tatrzańskiego Parku Narodowego, kultury regionu Podhala, kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Organizatorom zależało również na pokazaniu piękna naszej ojczyzny, bogactw naturalnych, na rozbudzeniu w uczniach ciekawości poznawczej i pasji turystycznej.


Piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego „górscy wędrowcy” poznali odwiedzając Rusinową Polanę i Dolinę Kościeliska oraz Morskie Oko. W Sanktuarium na Wiktorówkach - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej – w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany uczniowie uczestniczyli w niedzielnej Mszy Świętej. Ponadto byli też w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – wybudowanym jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II – naszego Patrona Szkoły. Przy pięknej, słonecznej pogodzie społeczność uczniowska SP 11 z Mielca podziwiała panoramę Tatr z Gubałówki. To, czego nie udało się ujrzeć na szlakach, można było zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. To doskonała okazja zaznajomienia się z osobliwościami Tatrzańskiego Parku Narodowego – roślinami, zwierzętami poszczególnych pięter klimatyczno- roślinnych Tatr. Multimedialny przekaz sprawił, że uczestnicy Zielonej Szkoły z zainteresowaniem uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji biologii i ochrony przyrody. Ciekawym doświadczeniem i formą zabawy była wizyta w Parku Rozrywki. Tu uczniowie przeżyli halny wiejący 156km/h, zaskoczyły ich krople deszczu lecące do góry i mnóstwo innych zagadek.
Nie zabrakło czasu na zwiedzanie Zakopanego. Uczniowie zobaczyli Skocznie Narciarskie m.in. Wielką Krokiew i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Niezapomnianym przeżyciem okazał się szlak do Jaskini Dziura. Sprzyjająca aura towarzyszyła młodym wędrowcom, którzy z zachwytem obserwowali miejsca, a malownicze widoki utrwalali, robiąc zdjęcia.
Podczas pobytu uczestnicy Zielonej Szkoły wyruszyli również z wizytą do Bacówki. Obejrzeli stroje i elementy związane z kulturą podtatrzańską. Dopełnieniem spotkania była prelekcja z tańcem i śpiewem poprowadzona w bardzo profesjonalny, ale i zabawny sposób przez gaździnę i jej córkę. Zielona szkoła to również zajęcia sportowe na boisku przy pensjonacie, ogólnorozwojowe na basenie, boisku sportowym oraz świetlicy, gdzie można było rywalizować z kolegami czy koleżankami. Nie zabrakło dyskoteki oraz ogniska. W ten sposób propagowaliśmy zdrowy styl życia, odkładając telefony i ciesząc się chwilą.
W pamięć uczestników zapadła piosenka „Jak dobrze nam zdobywać góry…” i z pewnością jeszcze wiele razy powrócą do tych pięknych miejsc, aby poczuć „dotyk nieba”.

Relacja z pobytu w Murzasichle film

 

 

   

facebook

   

narodowy

   

wolontariat

   

oprowadzacy

   

bip

   
© AB