wycieczka 014W dniu 23 maja 2024 r. uczniowie klas IVa i IVb wraz z opiekunami p. Martą Woźniak, p. Moniką Dziuk oraz p. Moniką Wałek, wzięli udział w wycieczce szkolnej.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej, której założycielem był sam Ignacy Łukasiewicz. W otoczeniu przepięknego lasu znajdują się XIX-wieczne szyby naftowe, w których widzieliśmy ropę naftową w naturalnej postaci oraz specjalne urządzenia związane z jej wydobyciem. Dużą atrakcją okazał się tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku. W jego wnętrzach można się przenieść do czasów, kiedy w kopalni pracował jeszcze Łukasiewicz. Dzięki bardzo nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym pionier przemysłu naftowego wraz ze swoim asystentem, opowiedzieli nam o procesie destylacji ropy i produktach, które w jej wyniku powstają. W dworku Łukasiewicza zwiedziliśmy również jego gabinet, starą aptekę oraz bogatą kolekcję lamp naftowych.

Następnie udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie poznaliśmy kolejne etapy produkcji szklanych wyrobów. Widzieliśmy na żywo pracę hutnika, uczestnicząc w pokazie powstawania pięknej szklanej róży. Przekonaliśmy się, jak wielkiej wprawy i umiejętności wymaga proces obróbki i zdobienia szkła, m. in. grawerowanie, malowanie, produkcja witraży. Wielką radość sprawiły warsztaty malowania na szkle, podczas których każdy wykonał swój obrazek na szklanej tafli. Następnie samodzielnie, pod czujnym okiem hutnika, mogliśmy wybić pamiątkowy medal ze szklanej surówki.

Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad i lody. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Mielca. Ta wycieczka dostarczyła nam nie tylko radości, ale również była źródłem wiedzy o historii i tradycji naszego regionu.

                                                                                                                  

                                                                                                   Opracowała Monika Wałek

 

   

facebook

   

narodowy

   

wolontariat

   

oprowadzacy

   

bip

   
© AB